Thomas Barbéy a jeho surrealistický svět

11.04.2014 15:28

Vítejte v surrealistickém světě fotografa Thomase Barbéye. S neuvěřitelnou představivostí kombinuje různorodé snímky, ze kterých vznikají umělecká díla. To vše bez pomoci digitální technologie a počítačů. Veškeré snímky vznikají klasickou fotografickou technikou. Každý obrázek je kombinací několika negativů. Jeho práce má proto velmi specifický styl a je pro něj vyloženě charakteristická. Snímky pořizuje po celém světě na svůj starý Canon AE1s.  Jak se Vám líbí?

Thomas Barbey se sice narodil v Connecticutu v roce 1957, ale už jako velmi malý se s rodiči přestěhoval do Evropy, konkrétně do Itálie. Odtamtud se stěhovali dál do Německa, až nakonec zapustili rodinné kořeny ve Švýcarsku, konkrétně v Ženevě. Jejich malý domek sousedil s továrnou na výrobu uměleckých potřeb. Je tedy jasné, že malý Thomas se velmi brzy začal věnovat malování i kreslení (už ve 13-ti letech). Jeho malířství tvorba později velmi ovlivnila tu fotografickou. Později studoval na univerzitě v Ženevě. Po složení absolventských zkoušek se přestěhoval zpět do Itálie, kde zůstal 15 let.

Původně se fotografování věnoval jen jako koníčku. Později se ale na tolik vypracoval, že si vydělával jako módní i komerční fotograf. V roce 1995 se spolu se svou manželkou vrátil zpět do USA. Až zde po letech práce v oblasti komerční fotografie se začal plně věnovat svému vlastnímu směru, který je dnes považován za umělecká díla. Proces, při kterém vznikají krásné koláže, je stejně fascinující, jako samotné fotografie. Jeho fotomontáže jsou vytvářeny pečlivým výběrem tiskových postupů. Thomas Barbey uvádí, že při tvorbě každé koláže starostlivě vybírá různé postupy, kombinaci tisku a množství dalších prvků. Umělec trpělivě sestavuje fragmenty, než v nich objeví nějaký větší význam. Fotografuje výhradně na černobílý materiál, velmi zřídka používá metodu sépiového zbarvení. Často si pohrává s perspektivou celého snímku a staví vedle sebe na první pohled nesourodá témata.

V tuto chvíli žije Thomas Barbéy se svou manželkou v Las Vegas v Nevadě.

Thomas Barbéy a jeho surrealistický svět