Nejslavnější fotografie světa

04.03.2014 15:51

V tomto článku bych Vám ráda představila pár slavných fotografií, které se zapsali do dějin nejen tím, co je na nich vyobrazeno, ale i technikou a kompozicí, kterou jsou pořízeny. Mnohé z nich se staly přímou vizitkou svých autorů. Pokud se Vám fotografie vybaví v mysli, ihned jste schopni přiřadit k ní jméno fotografa a naopak. Ano, v článku jistě nejsou všechny známé a slavné fotografie, je jich mnohem více. Ale ráda bych představila právě tyto.

Margaret Bourke-White

(* 14. 6. 1904 – 27. 8. 1971)

americká fotografka a fotožurnalistka a spoluzakladatelka časopisu Life. Je známá jako první zahraniční fotografka, které bylo dovoleno fotografovat sovětský průmysl. Roku 1930 byla první fotografkou, která mohla vstoupit do Sovětského svazu. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let cestovala po Evropě, aby zachytila nacismus v Německu, Rakousku a Československu. Na cestách s generálem Georgem Pattonem pořizuje šokující fotografie z koncentračního tábora Buchenwald (1945).

Jak sama říkala, „Fotografování bylo pro mě úlevou. Fotoaparát mezi mne a tu hrůzu vložil nepatrnou zábranu“.

Dorothea Langeová

(*26. května 1895 - 11. října 1965)

Významná americká dokumentární fotografka. Proslula svými snímky z období Velké hospodářské krize v USA. Fotografie Langeové zlidšťovaly následky Velké krize a významně ovlivnily vývoj dokumentární fotografie.

V roce 1936 fotografuje dvaatřicetiletou Florence Thompsonovou, chudou matku sedmi dětí, bez domova, kočovníci, která šla za prací, jakmile se někde nějaká naskytla. Fotografie nazvaná „Kočující matka“ se stává jednou z nejslavnějších.

Yousuf Karsh

(*23. prosince 1908 - 13. července 2002)

Kanadský fotograf původem z Arménie, jeden z nejznámějších portrétních fotografů. Proslul svými portréty politiků, umělců, hudebníků, spisovatelů, vědců a dalších známých osobností. Jeho snímky jsou součástí stálých expozic Metropolitního muzea umění a Muzea moderního umění v New Yorku.

V roce 1941 časopis Life zveřejnil portrét Winstona Churchilla. Tento portrét se stává jedním z nejslavnějších v historii fotografie. Mezi další známé osobnosti, které Krash fotografoval patří i H.G. Wels, Martha Graham a Humphrey Bogart).

Arthur Fellig – známý jako WeeGee

(*12. června 1899 – 26. prosince 1968)

byl americký reportážní fotograf. V roce 1953 začíná pracovat na sérii deformovaných portrétů slavných osobností, které se později objevily v knize Naked Hollywood.

Robert Doisneau

(14. 4. 1912 - 1. 4. 1994)

Francouzský fotograf, který se proslavil zejména svým humorným zobrazením pouličního života v Paříži. Tak jako Henri Cartier-Bresson a Willy Ronis se řadí k francouzskému hnutí tzv. fotografického humanismu. Ve 30. letech používal fotoaparát Leica a patří k průkopníkům fotožurnalismu. Jeho nejznámější fotografie Polibek před radnicí se stává symbolem poválečné Paříže a jednou z nejslavnějších fotografií světa.

Robert Lebeck

(* 21.3. 1929 v Berlíně )

Německý fotoreportér. V roce 1960, během vyhlášení nezávislosti Konga, se mu podařilo vyfotografovat mladého černocha, který v nestřeženém okamžiku ukradl belgickému králi Baudouinovi meč. Tato slavná fotografie se pokládá za jeho „vizitku“.

Bert Stern

(*3. 10. 1929 - 26. 6. 2013)

Americký komerční fotograf – samouk. Dostal příležitost pro časopis Vogue fotografovat jednu z největších Hollywoodských hvězd – Marilyn Monroe. Ve třech sezeních vznikla úžasná série fotografií, která představuje božskou MM jako velmi bezprostřední a uvolněnou dámu, nikoli jako povrchní hvězdu, jakou sám autor očekával. O pár týdnů později, 4. 8. 1962, byla Marilyn mrtvá. Tyto fotografie se natrvalo zapsaly do dějin fotografie a objevily se také ve filmu.

Annie Leibovitz

(* 2. října 1949)

Americká fotografka, významnou část jejího života znamená práce pro časopis Rolling Stone.

Dne 8. prosince 1980 vyslal Rolling Stone Annie Leibovitz nafotografovat materiál pro titulní stranu nového čísla. Šlo o portrét Johna Lennona a Yoko Ono, kteří v té době vydali nové album.[5] Leibovitz si představovala, že budou oba pózovat nazí. S tím Lennon souhlasil, Yoko se však svléknout odmítla. A tak vznikla jedna z nejslavnějších fotografií Annie Leibovitz, která v roce 2005 získala ocenění za „nejlepší obal časopisu za posledních 40 let“. Portrét zachycuje nahého Lennona, který se tiskne k oblečené Yoko jako mládě savce ke své matce, zatímco Yoko se tváří poněkud chladně. Podle samotného Lennona fotografie přesně vystihuje vztah mezi ním a Yoko Ono.

Sebastião Salgado

(* 8. února 1944)

Brazilský dokumentární fotograf, který vytvořil velmi sugestivní sérii fotografií, která naprosto přesáhla hranice klasické reportáže. Když v roce 1991 poražený Saddám Husajn uprchl z Kuvajtu, bylo zapáleno více než 900 naftových vrtů. Série černobílých fotografií je jednou z nejslavnějších v dějinách fotografie.

Samuel Peter Witkin

(* 13. září 1939)

současný americký fotograf. Witkinovo dílo zahrnuje především černobílé akty, zátiší a portréty, na nichž zachycuje tělesně postižené a raněné lidi, masochistické výjevy i aranžovaná mrtvá těla. V současnosti žije v Albuquerque v Novém Mexiku. Vliv na jeho pozdější tvorbu měla tragická automobilová nehoda, které byl svědkem při nedělní cestě s matkou a bratrem do kostela. Při nehodě viděl zohavené tělo malé dívky. Witkin sám sebe označuje za „křesťanského umělce“ a od počátku hrála v jeho díle významnou roli spiritualita a náboženská symbolika.