Diana F+ a panoramatické fotky

18.03.2014 17:01

Jedna z nejúžasnějších technik analogové fotografie je skládání panoramatické fotky z jednotlivých pořízených záběrů. A vůbec nevadí, že na sebe jednotlivé snímky přesně nenavazují. Délka takové panoramatické fotografie je libovolná a neomezená.

Nyní si povíme jak takovou panoramatickou fotografii pořídit s fotoaparátem Diana F+. Nejprve je třeba připevnit panoramatickou masku a nastavit přepínač formátů na "16". S tímto nastavením minimalizujete nechtěné mezery mezi snímky. 

Pár tipů jak na to jít správně:

  • Pokud chcete, aby se zamezillo překrývání smímků, posuňte při převíjení film o malý kousek přes pozici dalšího políčka (tedy dalšího čísla smínku). Například Fuji filmy mají řadu bodů mezi čísly snímků. Tyto ukazují při převíjení příchod dalšího čísla. Po expozici "1" převiňte film až na první tečku za "2", pak na druhou tečku za "3" atd. 
  • Pokud fotografujete panoramatickou krajinu a chcete zamezit opakování části předchozího snímku, otočte fotoaparát vždy o 45°.
  • Použijte stativ nebo jinou pevnou podložku na rovné ploše, aby snímky byly ve zhruba stejné rovině. 
  • Samozřejmě můžete hodit opatrnost za hlavu. Klidně exponujte na jedno panorama všech 12 snímků filmů. Vyzkoušejte různé vzádlenosti převinutí, vzájemné překrývání snímků atd. Udělejte prostě svůj vlastní originální snímek. Výsledek bude vždy úžasný!