Čím fotím?

10.03.2014 10:02

Diana F+

Legendární a proslulá celoplastová Diana F+. Jednoduše řečeno je to Lomofoťák, někteří také říkají Toy Foťák (hračka... skutečně tak totiž vypadá). Byla tzv. "mimo výrobu" více než 30 let, ale díky nadšencům pro tento specifický druh fotografování se vrátila v novém a modernějším kabátku. Fotografie vyvolaná z Diany F+ je na první pohled jiná, než z jakéhokoli jiného foťáku. K nahlédnutí ve fotogalerii. Proto bych ho rozhodně nedoporučila někomu, kdo očekává od fotek ostrost, vysokou kvalitu a čistý obraz :). Lomograf pochopí.

Rozmýšlela jsem se mezi Holgou a Dianou F+, která nakonec taky vyhrála. Přesvědčilo mě hlavně velké množství různých doplňků, které je možné k Dianě koupit. Vyrábí se v různých barevných variantách (růžová, modrá, bílá, červená apod.).

NIKON F80

Dalším členem naší fotografické rodinky je dnes už skoro důchodce Nikon F80. Kinofilmová zrcadlovka střední třídy. Na trh byl uveden v roce 2000. Má spustu expozičních režimů, výborný vestavěný blesk. Tento foťák ocení především každý náročnějí amatér. Je to opravdu dobrý společník na výlety, ale i na focení oslav apod. Nebudu tady rozhodně psát nějakou dlouhou recenzi, těch je plný internet.

NIKON D80

Jako další člen foto-rodinky se hlásí poloprofesionální digitální jednooká zrcadlovka Nikon D80.Je vybavena CCD snímačem DX formátu 10,2MPx. Je to už přece jenom staroušek ale fotky umí pořád parádní. V této době se už neprodává. Bazarová cena foťáku (bez objektivu) se pohybuje kolem 5000 Kč.

Potom už přichází na řadu moje osobní velká slabost a to jsou staré analogové fotoaparáty. Sbírám je a moje sbírka se pomalu rozšiřuje. Hledám buď ve starých antikvariátech, po známých a kamarádech, na různých bazarech a burzách. Kupuji a hledám pouze plně funkční kousky.

Čajka M2

Čajka - byla série sovětských 35mm kamer půl snímků produkovaných BELOMO v letech 1965 až 1974.Všechny modely kamer Čajka jsou vyrobeny z kovu. Půlí políčko filmu a je tedy možné vyfotit 72 fotek.

SMENA 8M

Ruský kompakt výráběný v 70. letech. Smena byla vyvinuta jako levný fotoaparát pro tvrdě pracující mladé generace Sovětů. Vyráběna v továrně v Sankt Petěrburgu, na přelomu 70. a 80. let.

Vilia

Sovětský fotoaparát značky Vilia. rozměr filmu: 24X36 mm, typ objektivu: Triplet 69-3 (4/40). Byl vyráběn v letech 1973-1986.

EXA 1a

Kinofilmová, amatérská zrcadlovka. V šedesátých letech minulého století Ihagee Dresden vyráběla těchto strojů celou řadu. Přístroj váží 375g