Annie Leibovitz (* 2. 10. 1949, Connecticut, USA)

10.03.2014 10:41

Fotografka, kterou proslavily především inscenované portréty celebrit a amerických prominentů.

Fotografovala například Billa Clintona, Johna Lenonna, Alžbětu II, ale třeba také Brada Pitta, Angelinu Jolie nebo Lady Gagu. Svými snímky ráda školuje veřejnost a těší se tak velké oblibě. Používá takzvanou konceptuální kompozici.

 (* Konceptuální fotografie vychází z minimalismu a pop-artu. Prolínání nezvyklých motivů, emocí a nálad. Motiv x Emoce – pocity spojené s tématem. Fotograf je tak v pozici vypravěče. Hlavním prvkem konceptuálních fotografií je člověk. Stává se tak hlavním médiem emocí. Konceptuální fotografií se vyjadřují pocity a myšleny autora – fotografa).

 Nejvýznamnější část svého života strávila prací pro slavný časopis Rolling Stone. Jejím prvním úkolem bylo portrétovat Johna Lennona a Yoko Ono.  Původně měli oba pózovat nazí, ale Yoko se svléknout odmítla. S nápadem Annie souhlasil pouze John. Vznikla tak jedna z nejslavnějších fotografií nejen Annie jako autorky, ale i na světě. Samotný John Lennon řekl, že fotografie přesně vystihuje jeho vztah s Yoko. Byl to zároveň poslední snímek, kdy byl slavný „brouk“ na živu. Téhož dne byl zastřelen. Fotografie získala v roce 2005 ocenění Nejlepší obal časopisu za posledních 40 let. Při práci v časopise Rolling Stone se stala oficiální fotografkou stejnojmenné kapely. Vyrazila s nimi také na jejich světové turné. Z tohoto období si však odnesla závislost na kokainu, které se dlouhá léta zbavovala.

V roce 1983 začala Annie pracovat v časopise Vanity Fair. I zde pokračovala ve svém fotografickém stylu konceptuální fotografie. Zde vznikly fotografie těhotné Demi Moore nebo Whoopi Goldberg ve vaně s mlékem.

V roce 2007 vytvořila soubor unikátních fotografií, když doprovázela královnu Alžbětu při její návštěvě Virginie. Královna jí o to sama požádala.

Ve stejném roce pracovala na zakázce pro Walt Disney. Fotografovala sérii snímků celebrit v rolích z děl tohoto tvůrce pohádkových filmů.

Annie se narodila 4. října 1949 ve Waterbury v Connecticutu do židovské rodiny. Její otec byl důstojník u letectva a matka učitelkou tance. Annie je třetí ze šesti dětí. Na střední škole se zajímala o všechny druhy umění. Poté nastoupila na San Franciso Art Institute, kde studovala malířství. Své první reportážní snímky pořídila během návštěvy Japonska. Fotografovala malým fotoaparátem na 35 mm film. První úspěch se dostavil v roce 1970, když za 25 dolarů prodala časopisu Rolling Stone jednu svou fotku.

 Annie má v Americe obrovské jméno a neexistuje celebrita, která by nezatoužila stát jí modelem. Do svých fotografií dostává jakoukoli atmosféru a dokonalé emoce.